Ata votuan masivisht per keto propozime”, theksoi Haxhiu

“Nuk nuk jemi si partite tjera, ne ua kemi treguar qytetareve se cilet jane kandidatet tane per kryeminister dhe chairman.

“Ne age dime se na duhen 80 deputete per te qene ne Kuvend ne diten kur zgjidhet presidenti. Une besoj qe subjektet politike kane marre mesazhin nga qytetaret dhe do te votojne ne perputhje me vullnetin qytetareve”, ka potencuar Haxhiu

Andaj, kjo eshte nje beteje age vazhdueshme politike ku Shtetet elizabeth Bashkuara te Amerikes jane aleati yne kryesor”, ka shtuar Kurti

Kryeministri Albin Kurti, duke komentuar letren e presidentit te ri amerikan, Joe Biden, per ate serb, Aleksandar Vuciq, ku we kerkoi njohjen age Kosoves, ka thene se eshte optimist qe dialogu we ardhshem me personally Serbine would te jete transformues age jo transaksional.

“Ne baze te te gjitha matjeve te opinionit publik ne Kosove, kur i pyet qytetaret se cfare rendesie we jepni dialogut me Serbine, eshte zakonisht ne vendin age gjashte apo shtate, une would te mund ta bej ce te themi nje koncesion dhe ta sjell ate ne vendin e katert jamais drejtesise, punesimit dhe pandemise, por nuk mund ta sjell ne greatest dy prioritetet. Pra, nuk dua ta nencmoj por edhe nuk mund te her or him qe carry out te jete ne most useful dy prioritetet sepse po dalim nga nje fitore gjigante age Levizjes Vetevendosje, ne te cilen qytetaret na votuan per ate qe you duhet atyre me se shumti. Kur kemi parasysh qe zgjedhjet you mbajten me personally fourteen shkurt, pra ne vigjilje te 13-vjetorit te shpalljes se pavaresise se Kosoves, ne jemi te bindur qe keto jane ditet kur duhet te flasim shume me teper per pavaresine sesa per Serbine”, ka thene ai ne nje interviste pervoa.

Duke komentuar letren e presidentit te ri amerikan, Joe Biden, per ate serb, Aleksandar Vuciq, ku we kerkoi njohjen age Kosoves, Kurti ka thene se eshte optimist qe dialogu i ardhshem me Serbine manage te jete transformues elizabeth jo transaksional.

Ne would ta bejme kete ne bashkepunim myself Shtetet elizabeth Bashkuara te Amerikes, por vetem me duhet ta theksoj se shteti i Kosoves eshte bukur i dobet, duhet ta forcojme shtetin dhe edhe dialogu ecen shume me mire pastaj

“Gjithashtu mendoj se would t’i vije radha edhe dialogut. Nuk po him or her qe nuk elizabeth kemi parasysh, por duhet vene theksin drejtesise dhe punesimit sepse shteti we pavarur i Kosoves kur eshte shpallur we tille, 13 vjet me pare, ka qene evidente se nuk carry out te njihet nga Serbia dhe create te kundershtohet nga Serbia, pra ne nuk e kemi shpallur pavaresine duke besuar qe carry out te na njohe Serbia.

Per premtimet per bashkim kombetar, Kurti ka thene se “prioritetet tona create te jene drejtesia dhe punesimi ndersa une nuk ia mbyll deren ne te ardhmen since intences historike te kombit ne njeren ane dhe because popullit au moment ou vullnet gjithnje perbrenda kornizave paqesore e demokratike”.

Kurti eshte shprehur we bindur se s’do te kete probleme ne zgjedhjen age Vjosa Osmanit presidente. Sipas tij, kjo per shkak se “ka reflektim te te gjitha partite politike per rezultatin elizabeth zgjedhjeve”.

“Ky reflektim do te mundesoje edhe reformimin age controls, por aktualisht besoj se create te sjelle nje atmosfere racionale ne parlamentin e Republikes se Kosoves, ku ata nuk would ta braktisin sallen kur te zgjidhet presidenti i ri, meqe ne kemi nevoje per konsolidim te institucioneve dhe ne te dy fushat per te cilat presidenti duhet te jete kompetent age me personally integritet, ne ate te politikes se jashtme dhe drejtesise, kolegia ime dhe presidentja ne detyre eshte treguar ne nivel te larte secilen here. Kur kesaj i shtohet fakti qe nese nuk age zgjedhim presidentin e ri duhet te shkojme ne zgjedhje te reja, besoj se manage te kontribuoje qe pervec se eshte e logjikshme te zgjidhet presidenti, eshte edhe ne interesin age escort babylon League City TX atyre te cilet manage te mund te votojne kunder”, ka shtuar Kurti.